Polskie Stowarzyszenie Klasy "Puck"

Opis łodzi klasy "Puck"

"Puck" jest to jol mieczowy z ożaglowaniem typu słup bermudzki konstrukcji Franciszka Lewińskiego przeznaczona jest do szkolenia i turystyki na wodach śródlądowych i morskich wodach wewnętrznych.
O dużej dzielności, wygodzie, prostych rozwiązaniach technicznych, bardzo bezpieczna i niezatapialna - Polecana dla ośrodków wczasowych i szkoleniowych.

"Pływania szkoleniowe odbywały się w różnych warunkach pogodowych, przy sile wiatru 1-6°B i zmiennym zafalowaniu. Przeważały wiatry z kierunków N- NW o sile 4°B. Bliskość Półwyspu Helskiego powodowała, że wysokość fali, przy średniej sile wiatru utrzymywała się na poziomie 40-60cm. Akwen Zatoki Puckiej nie jest łatwym akwenem ze względu na zmieniający się okresowo stan wody.
Łódź żaglowa typu "Puck" okazała się łodzią, która bardzo dobrze nadaje się do celów szkoleniowych. Jest łatwa w prowadzeniu zarówno na kursach ostrych względem wiatru jak i pełnych. Jest dobrze zrównoważona - nie jest zdecydowanie nawietrzna. Ważnym czynnikiem, który warunkuje duże bezpieczeństwo w czasie żeglugi jest bardzo mały przechył, nawet przy sile wiatru 5°B (łódź posiada także możliwość założenia jednego refu na grocie...). Możliwość regulacji zanurzenia miecza doskonale się sprawdziła na stosunkowo płytkim akwenie Zatoki Puckiej... uwagę użytkownika zwraca solidnie wykonanie urządzenia sterowego i miecza, co gwarantuje dużą niezawodność... łódź może posiadać kartę bezpieczeństwa (wymaganą w pływalniach morskich ) na 5 osób, jednak sądzę, że ze względu na naprawdę obszerny i wygodny kokpit mogła by być z powodzeniem łodzią sześcioosobową - przynajmniej w warunkach szkoleniowych... jest bardzo stateczna, prosta w obsłudze, stosunkowo tania, posiadająca minimum koniecznego osprzętu i proste, mocne - może aż do przesady (nie do zniszczenia przez kursantów) - rozwiązania techniczne. Jest także częściowo zamknięta (posiada zamykany forpik i achterpik), ma duży kokpit, jest niezatapialna, nie za duża, stosunkowo lekka, nadaje się do transportu samochodowego. Dodatkową zaletą tej konstrukcji jest jej uniwersalność (wszystkie elementy zunifikowane) ...

(fragmenty pracy trenerskiej Andrzeja Mizgiera - AWF, Gdańsk 1997)

Łódź klasy Puck

Dane techniczne

Długość całkowita: 5.55 m
Szerokość: 1.95 m.
Zanurzenie: 0.20 - 1.05 m.
Ciężar całkowity: 230 kg
Załoga: 2 - 6 osób

Wymiary ożaglowania grota

grot - 8,93 m2
lik przedni: 6,00 m
lik dolny: 2,53 m
lik tylni: 6,45 m
materiał: 240TNF Polyant

Wymiary ożaglowania foka

fok: 5,36 m2
lik przedni: 4,95 m
lik dolny: 2,40 m
lik tylni: 4,75 m
materiał: 240TNF Polyant

Przejdź do góry strony